Alle Kategorieë

IEEE-gebaseerde transformators op plattes vir EV-ladings- en netwerkbystandings

2026-10-05 15:27:29
IEEE-gebaseerde transformators op plattes vir EV-ladings- en netwerkbystandings

Noord-Amerika se elektriese verspreidingsinfrastruktuur ondergaan 'n beduidende omskakeling. Ouderdom van nutsvoorsieningsbates, uitbreiding van kommersiële ontwikkelings, integrasie van hernubare energie en die vinnige implementering van elektriese voertuig (EV)-ladingnetwerke skep nuwe vereistes vir betroubare mediumspanningsverspreidingsuitrusting.

Soos nutsvoorsieningsmaatskappye en ontwikkelaars in ondergrondse kragverspreiding belê, IEEE-standaard padgebaseerde transformators het 'n noodsaaklike komponent van moderne elektriese infrastruktuur geword.

In teenstelling van konvensionele pole-gemonteerde transformators, word pad-gemonteerde transformators op grondvlakvlak binne veilige, hinderbestandige behuisinge geïnstalleer. Hulle verskaf 'n doeltreffende verbinding tussen medium-spanning ondergrondse verspreidingsstelsels en lae-spanning elektriese belastings, terwyl dit nutsdienste-toeganklikheid, openbare veiligheid en langtermyn-bedryfsvermoë ondersteun.

Vir nutsdienste-ingenieurs, EPC-kontrakteurs, elektriese verspreiders en kommersiële EV-laaiwerkers vereis die keuse van die regte transformator meer as net die pasmaak van spanning- en kVA-ratings. Ingenieurs moet toepaslike IEEE/ANSI-standaarde, voedingkonfigurasies, termiese prestasie, beskermingskoördinasie, behuisingintegriteit en werksomstandighede spesifiek vir die plek evalueer.

Hierdie tegniese gids verduidelik die kritieke spesifikasies en ingenieurs-oorwegings wat by die keuse betrokke is van drie-fase pad-gemonteerde transformators vir Noord-Amerikaanse ondergrondse verspreiding en kommersiële EV-laai-projekte .

Pad-Mounted Transformers.jpg

1. Hoekom Padgebaseerde transformators Saak vir die moderneering van die Noord-Amerikaanse stroombaan

1.1 Die Groeiende Rol van Ondergrondse Kragverspreiding

Ondergrondse kragverspreiding word wyd in Noord-Amerikaanse residensiële gemeenskappe, kommersiële ontwikkelings, nywerheidsparke en stedelike infrastruktuurprojekte gebruik.

Alhoewel ondergrondse verspreiding gewoonlik hoër aanvanklike konstruksiekoste as oorhoofse stelsels behels, bied dit verskeie voordele in geskikte toepassings:

  • Verminderde blootstelling van primêre geleiers aan wind, vallende takke en sekere weergerigte risiko's.

  • Verbeterde visuele voorkoms in kommersiële en residensiële ontwikkelings.

  • Verminderde konflikte met oorhoofse lynafstande.

  • Buigsame integrasie met kommersiële fasiliteite en elektriese infrastruktuur.

  • Toegang tot apparatuur op grondvlak vir gekwalifiseerde nutsdienspersoneel.

Ondergrondse verspreiding elimineer egter nie uitvalrisiko's nie. Kabelbreuke, oorstrooming, isolasieverval en toestelversaking bly belangrike ingenieurs-oorwegings.

Pad-gebaseerde distribusietransformators dien as kritieke koppelinge tussen ondergrondse mediumspanningsvoerlyne en die sekondêre elektriese stelsels wat geboue, industriële toerusting en EV-laaiinstallasies voorsien.

1.2 Nuwe Elektriese Belastings Verander Transformatorvereistes

Tradisionele verspreidingsnetwerke is hoofsaaklik ontwerp rondom relatief voorspelbare residensiële en kommersiële belastingprofiel.

Vandag moet nutsmaatskappye meer ingewikkelde bedryfsomstandighede akkommodeer, insluitend:

  • Hoëdigtheid-kommersiële ontwikkelings.

  • Data-sentrums en industriële fasiliteite.

  • Gedistribueerde sonskakelgenerasie en battery-energie-bergingstelsels.

  • Kommersiële EV-laaiplase.

  • Elektrifiseerde vervoerflotte.

  • Toenemende vraag vir monitering en netoutomatisering.

Hierdie toepassings stel nuwe oorwegings voor wat transformerkapasiteit, lasveranderlikheid, termiese ouering, spanningreëling en beskermingskoördinasie insluit.

Byvoorbeeld kan ’n kommersiële laaiwerf met verskeie 350 kW DC-vinniglaaierstoestelle aansienlik groter transformerkapasiteit vereis as ’n konvensionele kleinhandelsfasiliteit.

Gevolglik moet transformerkies beide die huidige elektriese vraag sowel as realistiese toekomstige uitbreiding in ag neem.

2. Begrip van IEEE- en ANSI-standaarde vir platgemonteerde transformatore

Voldoen aan toepaslike Noord-Amerikaanse standaarde is een van die belangrikste oorwegings by die spesifikasie van ’n platgemonteerde transformator.

Die IEEE C57-familie stel vereistes en riglyne vas vir transformatorkonstruksie, prestasie, toetsing en toepassing.

2.1 Sleutel-IEEE-standaarde vir platgemonteerde verspreidings-transformatore

Standaard Hooftoepassingsgebied Ingenieursrelevansie
IEEE C57.12.34 Driefase, 60 Hz, vloeibare-gedompelde platgemonteerde verspreidings-transformatore Elektriese waardes, konstruksie- en prestasievereistes
IEEE C57.12.22 Driefase-, 60 Hz-vloeistofgedompelde, op-plaasgemonteerde verspreidingstransformators met hoëspanningsbusse Vereistes vir toepaslike transformerkonfigurasies
IEEE C57.12.28 Integriteit van op-plaasgemonteerde toerustingbehuisings Beskerming teen vernieling, korrosiebestandheid en behuisingsintegriteit
IEEE C57.12.00 Algemene vereistes vir vloeistofgedompelde verspreidings-, krag- en reëltransformators Algemene elektriese en prestasievereistes
IEEE C57.12.90 Toetskode vir vloeistofgedompelde transformators Verifikasie van elektriese en dielektriese prestasie
IEEE C57.91 Laaigids vir transformators wat met minerale olie gedompel is Termiese belasting- en insulasieouerwordingsbeoordeling
IEEE C57.12.70 Klemmermerkings en -verbindings Verbindingsidentifikasie en klemmerreëling

Ingenieursnota: IEEE C57.12.22 en IEEE C57.12.34 behandel verskillende transformerkonfigurasies en is nie onderling verruilbare spesifikasies nie. Ingenieurs moet die toepaslike standaard, uitgawe, spanningklas en toestelreëling voor aankoop bevestig.

2.2 Hoekom IEEE C57.12.28 Behoud van behuising belangrik is

Pad-gemonteerde transformators word dikwels geïnstalleer in areas wat toeganklik is vir die openbare, insluitend kommersiële parkeerterreine, residensiële ontwikkelings en EV-laaistasies.

Gevolglik is behuisingontwerp ’n fundamentele veiligheids oorweging.

IEEE C57.12.28 bespreek die vereistes vir behuisingintegriteit vir toepaslike pad-gemonteerde toerusting, insluitend weerstand teen ongemagtigde toegang en gespesifiseerde omgewingsomstandighede.

Belangrike ontwerpoorwegings sluit in:

  • Kompartmentkonstruksie wat weerstand bied teen vernieling.

  • Veilige toegangsdeure en sluitvoorsienings.

  • Korrosiebestandige materiale en beskermende lae.

  • Meganiese integriteit van behuisingkomponente.

  • Toepaslike kompartmentafskeiding en toegangsreëlings.

Vir kusinstallasies moet ingenieurs ook soutblootstelling, vogtigheid, laaiwerking en langtermyn korrosiebestandheid evalueer.

Nalewing van IEEE C57.12.28 moet deur toepaslike ontwerp-dokumentasie en toetsbewyse ondersteun word. Projekspesifieke bedekkings- of sout-sproei-vereistes kan verder gaan as die standaard se minimumbepalings.

2.3 UL-, CSA- en nutsmaatskappy-goedkeuringvereistes

Die aankoop van transformators in Noord-Amerika kan verskeie afsonderlike nakomingvereistes behels.

Hierdie sluit in IEEE/ANSI-ontwerpstandaarde, toepaslike veiligheidssertifisering- of lysvereistes, nutsmaatskappy-spesifikasies en plaaslike elektriese kode.

‘n Transformator wat volgens IEEE-standaarde ontwerp is, is nie outomaties UL-gelys of CSA-gesertifiseer nie.

Soortgelyk beteken nakoming van ‘n gepubliseerde standaard nie noodwendig dat dit deur ‘n spesifieke nutsmaatskappy aanvaar sal word nie.

Voordat daar gekoop word, moet projekspanne die volgende verifieer:

  1. Die toepaslike IEEE/ANSI-standaarde en uitgawes.

  2. Deur die nutsmaatskappy goedgekeurde transformatorkonfigurasies.

  3. Vereiste derdeparty-sertifisering of -evaluasies.

  4. Van toepassing gewes Departement van Energie doeltreffendheidsvereistes van die VSA.

  5. Kanadese regulêre en provinsiale vereistes, waar van toepassing.

  6. Fabriekstoetsverslae en ondersteunende tegniese dokumentasie.

Vir ingevoerde transformators behoort hierdie vereistes tydens die RFQ-fase verduidelik te word eerder as nadat die toerusting gelewer is.

3. Kritieke Spesifikasies vir Ondergronds Distribusietransformators

Die keuse van 'n toepaslike transformator behels gekoördineerde besluite oor elektriese waardes, voerderreëlings, isolasie-stelsels en beskermingsapparatuur.

3.1 Lusvoeding teenoor Radiale Voeding Pad-Gemonteerde Transformators

Twee algemene hoëspanningsverbindingsreëlings is radiale voeding en lusvoeding.

Radiale Voedingskonfigurasie

'n Radiale-voedingtransformator ontvang krag vanaf een enkele primêre voerder.

Hierdie skikking word dikwels gebruik waar die transformator aan die einde van ’n verspreidingskring geleë is of waar alternatiewe voerder-verbindinge nie nodig is nie.

Voordele:

  • ’n Relatief reguitvoorstellige voerder-skikking.

  • Minder primêre kabelverbindingpunte.

  • Geskik vir onafhanklike kommersiële belastings.

  • Moenlik laer toerusting- en installasie-kompleksiteit.

Egter kan ’n fout of onderbreking wat die voerder wat voorsien, beïnvloed, diens na afstroming-toerusting onderbreek.

Lusvoerder-skikking

’n Lusvoerder-transformator verskaf primêre kabelverbindinge wat dit moontlik maak dat die verspreidingskring deur die transformatorplek voortgaan.

Afhanklik van die nutsmaatskappy-netwerkontwerp en die geïnstalleerde skakeltoerusting, kan hierdie skikking sektorisering en alternatiewe voorsieningskikking ondersteun.

Voordele:

  • Groter veerkragtigheid in ondergrondse voerderontwerp.

  • Ondersteuning vir nutsverskuiwing en afsnypuntbepaling.

  • Moglikheid vir verbeterde diensherstel.

  • Geskik vir kommersiële kampe en verspreidingsstelsels met meerdere transformators.

Belangrik, 'n lusvoedingskonfigurasie verseker nie outomaties ononderbroke diens nie. Redundansie hang af van die algehele netwerktopologie, skakelskema en beskikbare alternatiewe bron.

Seleksiefaktor Radiale voeding Lusvoeding
Primêre voerderopstelling Enkele ingaande voorsiening Ingaande en uitgaande voerderverbindings
Tipe Toepassing Laaste-lynbelastings Ondergrondse netwerke met meerdere transformators
Installasiekompleksiteit Algemeen Lagter Algemeen Hoër
Afsnypuntbuigbaarheid Beperk Groter met geskikte skakeling
Herstelvermoë Afhanklik van die stroomop-netwerk Kan ondersteuning bied vir herstel via alternatiewe voeders
Algemene toepassings Klein kommersiële fasiliteite Nutsmaatskappy URD, kampusse en kommersiële ontwikkelings

Keur aanbeveling: Nutsmaatskappy-verspreidingsprojekte wat voeder-seksionalisering vereis, moet lus-voedingskonfigurasies evalueer, terwyl onafhanklike kommersiële installasies voordeel kan trek uit straalkonfigurasies.

3.2 Transformatorvermoë en spanningkeuse

Plekgeïnstalleerde transformators is beskikbaar in ’n wye reeks nominals, afhangende van ontwerp, spanningklas, verkoelingsvereistes en vervaardigervermoëns.

Gewone drie-fase verspreidings-transformer nominaalwaardes sluit in:

  • 75 kVA

  • 150 kVA

  • 300 kVA

  • 500 KVA

  • 750 kVA

  • 1 000 kVA

  • 1 500 kVA

  • 2 000 kVA

  • 2 500 kVA

Hoër-kapasiteit aangepaste ontwerpe mag ook beskikbaar wees, onderhewig aan toepaslike standaarde en projekvereistes.

Gewone Noord-Amerikaanse medium-spanningstelsels sluit 13,8 kV, 24,94 kV en 34,5 kV in, al moet die werklike transformeurwindingsnominaalwaardes ooreenstem met die nutsmaatskappy se nominale stelselspanning en grondsluitingreëling.

Tipiese sekondêre spanningopsies sluit in:

Sekondêre spanning Algemene toepassings
208Y/120 V Kommersiële geboue en kleiner elektriese lasse
480Y/277 V Industriële fasiliteite, groot kommersiële geboue en EV-laaistasinfrastruktuur
600Y/347 V Bepaalde Kanseense kommersiële en industriële installasies
Aangepaste konfigurasies Nutsmaatskappy-spesifieke en industriële toepassings

Die keuse van spanningklas moet rekening hou met isolasie-koördinasie, basiese impulsvlak van isolasie (BIL), aarding en die nutsmaatskappy se toerustingsspesifikasies.

3.3 Dood-Voorontwerp en Primêre Beskerming

Vir ondergrondse verspreidings-toepassings word dooifront-transformer-konfigurasies dikwels gespesifiseer.

Dooifront-arrangemente gebruik geïsoleerde, afskeibare primêre verbindings om blootstelling aan gestroomde komponente tydens toegelate bedrywighede te verminder.

Tipiese toebehore kan insluit:

  • Laasbrekende of dooibrekende elmboog-konnektors.

  • Primêre busse en busputte.

  • Stroombeskermers.

  • Bay-O-Net-sekerheidstoestelle.

  • Stroombeperkende agterup-sekerhede.

  • Olie-temperatuurwysers.

  • Vloeistofvlakmetings.

  • Drukontlastingsapparate.

  • Aardingvoorsienings.

Beskermingsuitrusting moet saamgestel wees met bostaande beskermende toestelle en onderstaande elektriese lasse.

Die gebruik van dooie-voorkant-uitrusting elimineer nie elektriese gevare nie. Skakeling, toetsing en instandhouding moet volg die toepaslike nutsmaatskappyprosedures en elektriese veiligheidsvereistes.

4. Ingenieursmatige, op die grond gemonteerde transformators vir kommersiële EV-sneloplaai.

Kommersiële EV-oplaaistruktuur bekendstel bedryfskenmerke wat verskil van dié van baie konvensionele verspreidingslasse.

‘n Transformator wat ‘n DC-sneloplaaistasie voed, moet hoë drywingsbehoefte, omskakelkenmerke van die oplaaiers, moontlike lasfluktuasies en toekomstige kapasiteitsuitbreiding akkommodeer.

4.1 Berekening van transformatorvermoë vir DC-sneloplaai.

Oorweeg ‘n kommersiële EV-oplaaiplein met vier 350 kW DC-sneloplaaiers.

Die maksimum gekombineerde DC-afvoer is:

4 × 350 kW = 1,400 kW

Aanvaar ’n illustratiewe laaierdoeltreffendheid van 95% en ’n wisselstroomkant kragfaktor van 0,99:

Benodigde skynkrag:

Transformator kVA = 1,400 ÷ (0,95 × 0,99)

≈ 1,489 kVA

Hierdie voorbeeld dui aan dat ’n 1,500 kVA-transformator naby sy nominaalwaarde sou wees wanneer al vier laaiers by maksimum uitset bedryf word.

Egter moet die finale transformatorkeuse ook die volgende in ag neem:

  • Laaiervervaardiger se insetspesifikasies.

  • Gelyktydige laai-behoefte.

  • Werf-energiebestuur en lasdelingbeheer.

  • Hulpuitrusting en fasiliteitbelastinge.

  • Omgewingstemperatuur en installasie-omstandighede.

  • Transformatorbelastingsbeperkings.

  • Toekomstige laai-kapasiteitsuitbreiding.

'n 2 000 kVA-transformator kan in sommige ontwerpe addisionele kapasiteit verskaf, maar dit moet nie outomaties gekies word sonder 'n ingenieursbelastingevaluering nie.

Oormaatvoorsiening verhoog ook die kapitaalkoste en kan die totale geenlasenergieverbruik verhoog, afhangende van die transformatorontwerp.

4.2 Harmoniese vervorming en transformatorverhitting

DC-snel-laaiers gebruik krag-elektroniese omsetters om wisselstroom (AC)-elektriese krag na gereguleerde direkte-stroom (DC)-uitset te omskakel.

Hierdie omsetters kan harmoniese strome in die verspreidingsisteem inbring.

Harmoniese strome kan transformatorwindings se wirbelstroomverliese, strooiverliese en bedryfstemperatuur verhoog.

Die werklike harmoniese profiel hang sterk af van die laaier-topologie, kragfaktorkorrigering, filters en bedryfsomstandighede.

Moderne aktiewe-voorste-end-laaiers kan relatief lae insetstroomvervorming vertoon onder gespesifiseerde bedryfsomstandighede.

Daarom moet ingenieurs nie aanneem dat elke EV-laaiertransformator 'n spesifieke K-faktorwaardering benodig nie.

In plaas daarvan moet transformatorkeuse oorweeg:

  • Die laaier se insetstroomharmoniese-spektrum.

  • Totale harmoniese stroomvervorming (THDi).

  • IEEE 519-kragkwaliteitsoorwegings by die punt van algemene koppeling.

  • Transformator se verspreide-verlies- en windingsverlies-eienskappe.

  • Vervaardiger se termiese berekeninge.

  • Werf-spesifieke bedryfsomstandighede.

K-faktor-gerangde transformators is een moontlike benadering vir die bestuur van harmoniese belasting, maar K-faktor-terminologie word meer algemeen geassosieer met sekere droë-tipe transformatortoepassings.

Vir vloeibare-gevulde padgemonteerde transformators kan 'n gedokumenteerde harmoniese verliesevaluering of 'n toepassing-spesifieke termiese ontwerp meer gepas wees as om K-4 of K-13 te spesifiseer sonder ondersteunende berekeninge.

4.3 Dinamiese belasting en termiese prestasie

EV-laai-eise kan verander wanneer voertuie aanskakel, afskakel of laaikrag aanpas.

Alhoewel laaier kragelektronika gewoonlik die insetstroom beheer eerder as om onbeheerde, motor-agtige beginstrome te produseer, kan verskeie hoë-kraglaaiers steeds beduidende belastingveranderings veroorsaak.

Die transformator se termiese prestasie moet dus met realistiese laai-eisprofiele geëvalueer word.

Belangrikste oorwegings sluit in:

Winding se warmste-punttemperatuur: Oormatige temperature kan isolasie-ouwording versnel.

Bo-olie-temperatuur: Olie-temperatuur verskaf ’n belangrike aanduiding van termiese bedryfsomstandighede.

Laaisturing: Herhaalde belading- en verkoelingsiklusse beïnvloed die transformator se termiese gedrag.

Omgewingsomstandighede: Hoë somertemperatuure en beperkte lugvloei kan beskikbare termiese marjines verminder.

IEEE C57.91 verskaf riglyne vir die evaluering van belading en insulasieouwording in toepaslike minerale-oliegedompelde transformators.

Vir groot laaihubs kan uurlikse of sub-uurlikse beladingsprofiele meer akkurate transformatordimensies ondersteun as ’n enkele maksimum-vraagberaming.

4.4 Energie-doeltreffendheid en nulbelasting-verliesvermindering

EV-laai-stasies kan selfs wanneer laaivraag laag is, voortdurend onder spanning bly.

Gevolglik dra transformator-nulbelastingverliese die hele jaar deur tot bedryfskoste by.

Transformatorontwerpers evalueer gewoonlik twee kern-tegnologieë:

Korrel-Georiënteerde Elektriese Staal (GOES/CRGO)

Konvensionele korrel-georiënteerde elektriese staal verskaf 'n wyd gevestigde oplossing met voorspelbare magnetiese prestasie, vervaardigingsbuigbaarheid en koste-eienskappe.

Amorf Metaalkerne

Amorfe kernmateriale kan nie-laaiverliese aansienlik verminder in vergelyking met sekere konvensionele kernontwerpe.

Egter hang die werklike prestasie af van die volledige transformatorontwerp, insluitend kerngeometrie, windingskonstruksie, bedryfsvloeddigtheid en vervaardigingsprosesse.

Inkoopspanne moet versekerde nie-laaiverliese en laaiverliese met mekaar vergelyk eerder as om slegs op beskrywings van kernmateriale te staat.

'n Volledige evaluering moet die totale eienaarskostes (TOC) in ag neem, insluitend aankoopkoste, nie-laaiverliese, laaiverliese, elektrisiteitspryse en verwagte bedryfslewe.

4.5 Slim Monitorering vir EV-laaiinfrastruktuur

Groot kommersiële EV-laaihubs kan voordeel trek uit transformator-toestandsmonitoring.

Afhanklik van die toepassing kan moniteringsvoorsienings insluit:

  • Oltemperatuurmeting.

  • Vloeistofvlak-aanduiding.

  • Drukmonitering.

  • Laaikurrentmeting.

  • Temperatuuralarme.

  • Afstandkommunikasie-interfaces.

Hierdie funksies kan voorkomende onderhoud en bedryfsinsig verbeter.

Egter moet kommunikasiestruktuur, sibersekuriteit, nutsintegrasie en afstandmoniteringsvereistes tydens projekontwerp gedefinieer word.

5. Minerale olie teenoor natuurlike ester isolerende vloeistowwe

Die keuse van isolerende vloeistof beïnvloed die transformator se termiese gedrag, brandveiligheids-oorwegings, onderhoudsvereistes en omgewingsprestasie.

Mineraalolie word steeds wyd gebruik in vloeistof-gedompelde verspreidings-transformators as gevolg van sy bewese prestasie- en kosteienskappe.

Natuurlike ester-vloeistowwe bied 'n alternatief vir sekere toepassings, veral waar verbeterde brandveiligheid of omgewings-oorwegings belangrik is.

Parameter Minerale olie Natuurlike Ester-vloeistof
Industrie Gebruik Wêreldwyd gevestig Toenemende gebruik in geselekteerde toepassings
Brandpunt Tipies laer Tipies aansienlik hoër
Biodegradeerbaarheid Algemeen Lagter Algemeen Hoër
Voggedrag Konvensionele mineraalolie-eienskappe Verskillende vogabsorpsie- en isolasiegedrag
Aanvanklike vloeistofkoste Algemeen Lagter Algemeen Hoër
Tipiese toepassings Nuts- en kommersiële verspreiding Vuurgevoelige en omgewingsgevoelige installasies

Natuurlike ester vloeistowwe kan hoë-vuurpunt prestasie bied, maar transformatorontwerp, vloeistofverdraagsaamheid, onderhoudprosedures en toepaslike vuurbeskermingsvereistes moet saam geëvalueer word.

Vir EV-laai-fasiliteite geleë naby geboue of openbare areas, moet ingenieurs die toepaslike vuurkode, installasie-afstande, bevattingbepalings en nutsvereistes noukeurig ondersoek voordat hulle die isolerende vloeistof kies.

'n Natuurlike ester vloeistof moet nie aanvaar word asof dit alle vuurbeskermings- of omgewingsregskompliansieverpligtinge uitwis nie.

Pad-Mounted Transformers.jpg

6. Kies 'n Pad-Mounted-transformator vir Noord-Amerikaanse projekte

Vir nutsingenieurs en EPC-aankoopspanne kan 'n gestruktureerde spesifikasieproses tegniese onduidelikhede verminder en duurder toestel-mispassings voorkom.

6.1 Aanbevole ingenieurspesifikasiekontrolelys

Spesifikasie Inligting wat benodig word
Toepassing Nutsverspreiding, kommersiële gebou, EV-laai of industrieel
Nominale kapasiteit kVA/MVA
Frekwensie 60 HZ
Primêre spanning Nominale en windingspanning soos gespesifiseer deur die nutsmaatskappy
Sekondêre spanning 480Y/277 V, 208Y/120 V of ander
Spanklas en BIL Volgens nutsmaatskappy- en isolasiesamestemmingvereistes
Voedingskonfigurasie Lusvoeding of straalgoedvoeding
Primêre beëindiging Dood-voor-of gespesifiseerde alternatief
Isolerende vloeistof Mineraalolie of goedgekeurde alternatief
Koelstelsel Van toepassing is die vloeistofonderdompelde koelbenaming
Impedansie Projek- en nutsmaatskappy-gespesifiseerde persentasie
Beskerming Smeltstawe, afleiers en skakelvereistes
Geheime IEEE C57.12.28-vereistes waar van toepassing
Doeltreffendheid Van toepassing is DOE-, Kanseense of nutsmaatskappy-vereistes
Onderhoud Temperatuur-, druk- en kommunikasievoorsienings
Dokumentasie Tekeninge, toetsverslae en nakomingsbewyse

6.2 Hoekom transformatorimpedansie belangrik is

Transformatorimpedansie beïnvloed kortsluitstroom, spanningregulering en koördinasie van beskermende toestelle.

’n Laer-impedansie-transformator kan die spanningregulering onder sekere belastingtoestande verbeter, maar kan die beskikbare kortsluitstroom verhoog.

’n Hoër-impedansie-transformator kan die kortsluitstroom verminder terwyl dit die spanningval onder las verhoog.

Daarom moet impedansie saam met die volledige elektriese stelsel gekoördineer word eerder as dat dit onafhanklik gekies word.

Vir EV-laai-toepassings moet ingenieurs die spanningval tydens hoë-vraagbedryf evalueer en bevestig dat die beskikbare kortsluitstroom binne die onderbrekingswaardes van afstromende toerusting bly.

6.3 Fabriektoetsing en gehalte-dokumentasie

Transformator gehalteversekering moet toepaslike rutynetoetsing en gedokumenteerde inspeksieprosedures insluit.

Afhanklik van die transformator-tipe en toepaslike standaard, kan fabriektoetsing insluit:

  • Windingweerstandmetings.

  • Verhouding- en polariteitverifikasie.

  • Lose-lasverliese en ontsteekstroom.

  • Laaiverliese en impedansie.

  • Dielektriese toetsing met toegepaste spanning.

  • Toetsing met geïnduseerde spanning.

  • Lektoetsing vir apparatuur wat met vloeistof gevul is.

Addisionele tipe-, ontwerp- of spesiale toetse kan deur die koper vereis word.

Die dokumentasie vir fabriekaanvaarding moet duidelik die getoetste eenheid, toepaslike standaarde, aanvaardingkriteria en gemeete resultate identifiseer.

Vir Noord-Amerikaanse projekte moet kopers ook die beskikbaarheid van tekeninge, naamplaatinligting, bedryfsinstruksies en dokumentasie wat geskik is vir nutsvoorsienings- of outoriteitsoorsig, bevestig.

7. Jiangsu Dingxin Electric: Aangepaste Pad-Gemonteerde Transformatoroplossings

Jiangsu Dingxin Electric is ’n kragtransformatorvervaardiger met meer as 30 jaar se bedryfservaring, wat internasionale markte bedien met verspreidings- en kragtransformatoroplossings.

Sy produkportefeulje sluit die volgende in:

  • Enkelfase paal-gemonteerde verspreidingstransformators.

  • Oliegedompelde verspreidingstransformators.

  • Op-plat-form geïnstalleerde verspreidingstransformators.

  • Droë-tipe verspreidingstransformators.

  • Oliegedompelde kragtransformators.

  • Voorgevormde onderstasies.

  • PV-op-plat-form transformators.

Vir Noord-Amerikaanse projekte kan Dingxin saam met kliënte werk om toepassing-spesifieke transformatorvereistes te evalueer en aangepaste toerusting-spesifikasies te ontwikkel.

7.1 Toepassing-georiënteerde transformatoringenieurswese

Verskillende projekte vereis verskillende elektriese en meganiese konfigurasies.

’n Nutsgoed-ondergrondse verspreidingsprojek mag gestandaardiseerde primêre verbindings, skakelrangskikkinge en nutsgoed-goedgekeurde toebehore as prioriteit beskou.

'n Kommersiële EV-laai-projek kan meer klem op hoë-kapasiteit sekondêre verspreiding, lasverliesprestasie, harmoniese evaluasie en termiese monitering plaas.

'n Hernubare-energie-installasie kan addisionele vereistes in verband met tweerigting-kragvloei, aarding en beskermingskoördinasie inbring.

Dingxin se ingenieursbesprekings kan die volgende behandel:

  • Projekspesifieke spanning- en kapasiteitsvereistes.

  • Transformatorwindings- en -verbindingreëlings.

  • Behuisingafmetings en meganiese konfigurasie.

  • Isolerende vloeistofopsies.

  • Primêre en sekondêre verbindingreëlings.

  • Moniterings- en toebehorevereistes.

  • Fabriektoets- en dokumentasieverwagtings.

Die finale produkbeskikbaarheid en -nalewing moet teen die ooreengekome tegniese spesifikasie bevestig word.

7.2 Ondersteuning van Noord-Amerikaanse EPC- en verspreidingsprojekte

Vir internasionale transformatorinkoop is tegniese kommunikasie ewe belangrik as vervaardigingsvermoë.

Noord-Amerikaanse kopers moet die bedoelde toepassing, nutsmaatskappy-spesifikasies, toepaslike standaarde en installasievereistes vroeg in die inkopingsproses verskaf.

’n Volledige tegniese navraagvorm (RFQ) help om toestelvertoonbaarheid te verduidelik en moontlike goedkeuringskwessies voor produksie te identifiseer.

Dingxin ondersteun besprekings met nutsmaatskappye, EPC-aannemers, elektriese toestelverspreiders en kommersiële infrastruktuurontwikkelaars wat projekspesifieke transformatoroplossings soek.

Vir projekte wat IEEE/ANSI-konfigurasies vereis, moet nalewingsdokumentasie en toetsvereistes voor bestellingbevestiging vasgestel en geverifieer word.

8. Gewilde vrae oor IEEE-padgemonteerde transformators

Wat is 'n IEEE-standaard pad-gemonteerde transformator?

'n IEEE-standaard pad-gemonteerde transformator is 'n grondvlak-verspreidings-transformator wat volgens die toepaslike IEEE-vereistes vir sy elektriese waardes, konstruksie, toetsing en behuisingkonfigurasie ontwerp is.

Die toepaslike standaarde hang af van die transformator-tipe, spanningklas en toepassing.

Wat is die verskil tussen 'n lusvoeding- en 'n straalvoeding-pad-gemonteerde transformator?

'n Straalvoeding-transformator ontvang krag deur 'n enkele primêre voedingsopstelling.

'n Lusvoeding-transformator verskaf verbindings wat 'n ondergrondse verspreidingskring in staat stel om deur die transformatorplek te gaan, en ondersteun addisionele skakel- en afsnyopsies wanneer dit behoorlik ontwerp is.

Watter grootte transformator word benodig vir 'n kommersiële EV-laai-stasie?

Die transformatorvermoë hang af van die laaierkrag, AC-invoereffektiwiteit, drywingfaktor, gelyktydige vraag, aanvullende lasse en uitbreidingsplanne.

Byvoorbeeld kan vier 350 kW-laaierstasies wat gelyktydig werk, ongeveer 1 489 kVA aan skynbare drywing benodig onder voorbeeld-95%-doeltreffendheid- en 0,99-kragfaktor-veronderstellings.

Die finale groottebepaling vereis ’n besonderhede elektriese lasbeoordeling.

Is IEEE C57.12.28 en IEEE C57.12.34 dieselfde standaard?

Nee. IEEE C57.12.28 behandel die behoud van kabinetintegriteit vir toepaslike padgemonteerde toestelle.

IEEE C57.12.34 behandel die vereistes vir gespesifiseerde driefase-vloeistofgedompelde padgemonteerde verspreidingstransformators.

Albei kan vir ’n spesifieke transformatorprojek van toepassing wees, maar hulle dek verskillende vereistes.

Kan padgemonteerde transformators natuurlike ester-isolasievloeistof gebruik?

Ja. Sekere vloeistofgevulde padgemonteerde transformators kan vir natuurlike ester-isolasievloeistowwe ontwerp word.

Die transformator moet vir die gekose vloeistof ontwerp word, met gepaste oorweging van materiaalkompatibiliteit, termiese eienskappe, dielektriese prestasie en toepaslike standaarde.

Vereis EV-laai-transformators harmoniese-gerigte ontwerpe?

Nie noodwendig nie.

Harmoniese vereistes hang af van die laai-toerusting se inseteienskappe en die algehele elektriese stelsel.

Ingenieurs moet die laaier se harmoniese-spektrum, transformatorverliese en termiese bedryfsomstandighede evalueer voordat spesiale harmoniese-verwante ontwerpvoorskrifte gespesifiseer word.

9. Gevolgtrekking: Bou betroubare ondergrondse verspreidings- en EV-infrastruktuur

Noord-Amerika se netmodernisering en kommersiële EV-laaiuitbreiding verhoog die vraag na betroubare, doeltreffende en toepassing-spesifieke pad-gemonteerde verspreidingstransformators.

Vir nutsmaatskappye, EPC-aannemers en laaiinfrastruktuurontwikkelaars hang suksesvolle transformatorkeuse af van verskeie onderling verwante faktore:

  • Korrekte keuse van IEEE/ANSI-standaarde.

  • Toepaslike lusvoeding- of straalkoersvoedingkonfigurasie.

  • Akurate kapasiteit- en spanningaanpassing.

  • Gekoördineerde elektriese beskerming.

  • Termiese en harmoniese prestasie-evaluering.

  • Geskikte behuising- en isolerende vloeistofontwerp.

  • Geverifieerde fabriektoetse en projekdokumentasie.

’n Behoorlik gespesifiseerde transformator kan verspreidingsbetroubaarheid verbeter, langtermyn-bedryfsdoeltreffendheid ondersteun en installasie- en onderhoudsrisiko’s verminder.

Vra ’n aangepaste spesifikasie vir ’n padgemonteerde transformator aan

Beplan jy ’n ondergrondse verspreidingsopgradering of ’n kommersiële EV-vinnige-laai-projek in Noord-Amerika?

Jiangsu Dingxin Electric verskaf projekgerigte transformatorvervaardiging en aanpassingsondersteuning vir internasionale nuts- en kommersiële kragverspreidings-toepassings.

Deel jou projekspanning, vereiste kapasiteit, voedingkonfigurasie, toepaslike standaarde en tegniese tekeninge met ons ingenieurspan.

Neem kontak op met Dingxin Electric om jou padgemonteerde transformatorvereistes te bespreek en ’n aangepaste tegniese aanbieding (RFQ) aan te vra.

Tabel van inhoud